Konferencja ECSMGE w Reykjavíku

11.11.2019

We wrześniu byliśmy obecni w Reykjavíku, gdzie odbyła się XVII Europejska Konferencja Gruntów i Inżynierii Geotechnicznej (European Conference on Soil Mechanics and Geotechnical Engineerign – ECSMGE), zatytułowana „Inżynieria geotechniczna, podstawa przyszłości”.

Konferencja dotyczyła inżynierii geotechnicznej – nie tylko sytuacji obecnej, ale także potencjalnej przyszłości i rozwoju. Jak przekonują organizatorzy, przyszłość w dużej mierze będzie zależna od rozwiązań inżynierii geotechnicznej oraz możliwości łagodzenia ewentualnych geozagrożeń. Różnorodne referaty wygłosili prelegenci z Islandii, ale również z Norwegii, Szwecji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i innych państw.

W konferencji wziął udział Krzysztof Traczyński, prezes Geotestu, który przygotował postery dotyczące zanieczyszczenia gruntu na terenie Warszawy. Opisywały one sposób przeprowadzania badań sozologicznych na działkach zniszczonych w czasie działań wojennych. Jeden z posterów pokazywał historię słynnego budynku towarzystwa ubezpieczeniowego „Prudential” na Placu Powstańców Warszawy w zdjęciach.

W przerwach pomiędzy sesjami był czas na wymianę uwag, kawę czy smaczny lunch. Część gości nawiązywała kontakt z wystawcami. Można było zobaczyć nowe produkty i technologie. Nie zabrakło znanych w Polsce firm Keller, A.P. Van den Berg, Marchetti, Apageo czy Terrasol.

Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w kilku wydarzeniach towarzyszących. Zainteresowani popłynęli w morze szukać wielorybów, zwiedzali lodowe tunele i słynną trasę Golden Circle. Na tej ostatniej można było zobaczyć wpisany na listę Unesco Park Narodowy Pingvellir, dolinę Haukadalur, znaną z aktywności geotermalnej. W dolinie znajduje się gejzer Geysir. Na trasie Golden Circle największe wrażenie sprawia przepiękny wodospad Gullfoss. W planie była też wycieczka do geotermalnej elektrowni Hellisheidi.   

Wydarzenie odbyło się w nowoczesnym budynku Harpa Concert and Conference Center, będącego siedzibą Orkiestry Symfonicznej i Opery Islandzkiej. Budynek, którego fasady nawiązują do charakterystycznych w pejzażu Islandii bazaltowych kolumn, zaprojektowany został w kopenhaskim studio Henning Larsen Architects w kooperacji z islandzkim Batterio Architects i artystą Olafurem Eliassonem.

Następna, 18. konferencja ECSMGE odbędzie się w Istanbule w roku 2023.

Pobierz poster dotyczący badań zanieczyszczenia gruntu  (PDF 9,7 MB)
Pobierz plakat ilustrujący historię budynku „Prudential” (JPG)