Nowy biurowiec Skanska

Wykop pod nowy biurowiec Skanska

Przy skrzyżowaniu ulic Domaniewskiej i Puławskiej rozpoczęła się budowa biurowca P180 firmy Skanska – o 15 kondygnacjach naziemnych i 3 poziomach podziemnych. Projekt powstał w pracowni PRC Architekci. Biurowiec będzie ubiegał się o certyfikat WELL, który potwierdza najwyższą jakość budynku i jego pozytywny wpływ na zdrowie oraz komfort pracowników. Jak można przeczytać na stronie inwestora, autorzy projektu położyli duży nacisk na udogodnienia dla rowerzystów. W budynku powstanie rowerownia z dostępem zlokalizowanym tuż obok wejścia głównego, a także szatnia z prysznicem.

Wykop realizowany jest w obudowie ze ścian szczelinowych, które zostały wykonane już kilka lat temu przez węgierską firmę współpracującą z Soletanche. 

Płyta fundamentowa posadowiona na głębokości ok. 12,5 metra p.p.t. oparta zostanie w warstwie zagęszczonych piasków drobnych. Nieznacznie powyżej poziomu posadowienia zalega spąg półzwartych glin piaszczystych. Woda gruntowa występuje w poziomie posadowienia. Piaski zalegają do głębokości co najmniej 28 m p.p.t. Do takiej głębokości zostało zbudowane podłoże gruntowe. 

Biurowiec Skanska to kolejna inwestycja, która powstaje w pobliżu zbiegu ulic Puławskiej i Al. Niepodległości. Pierwszą inwestycją był budynek IO-1 wybudowany w 2006 roku; w roku 2018 powstał obiekt Villa Metro zrealizowany przez Fundamental Group. Kolejne kondygnacje widoczne są na budowie 17 kondygnacyjnego budynku mieszkalnego prowadzonej przez Unibep. Inwestorem jest firma Matexi. 

Geotest przygotowywał dokumentacje geotechniczne dla wszystkich tych obiektów, z wyjątkiem realizowanego przez Fundamental.