Wycieczka geoinżynierska na metrze warszawskim

17.10.2022

Z okazji 70-lecia Wydziału Geologicznego Uniwersytety Warszawskiego powstała inicjatywa „7 wycieczek terenowych na 70-lecie Wydziału Geologii”. Do współpracy zaproszono także Geotest.

Geotest zawsze wspiera inicjatywy popularyzujące wiedzę geologiczną i geotechniczną. Wielu pracowników firmy wywodzi się z Wydziału Geologii UW, więc tym bardziej ucieszyliśmy się z zaproszenia. Ze strony Geotestu wydarzenie organizował dr Michał Grela.

Wycieczka pod hasłem „Metro Warszawskie - GeoInżynierskie wyzwanie i dylematy” odbyła się 7 października. Dr Alicji Bobrowskiej z Wydziału Geologii towarzyszył prezes Geotestu dr inż. Krzysztof Traczyński, który wcielił się w rolę przewodnika i wykładowcy. Dr inż. Krzysztof Traczyński uczestniczy w budowie metra od pierwszych prac realizowanych w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia na Ursynowie, gdzie powstawała pierwsza linia metra.

W trakcie wycieczki uczestnicy zapoznali się z problemami i wyzwaniami spotykanymi przy realizacji projektu metro warszawskie. Trudny do przewidzenia układ warstw geologicznych oraz obecność zwartej zabudowy miejskiej to podstawowe trudności tego projektu. Spacer rozpoczął się od stacji metra Świętokrzyska, przez stację Uniwersytet i zakończył nad Wisłą przy stacji Centrum Nauki Kopernik. Prowadzący opowiadał o przyczynach awarii podczas budowy na ulicy Świętokrzyskiej, o wyzwaniach przy realizacji tunelu metra pod Wisłostradą. Uczestnicy poznali historię odnalezienia w wykopie pocisku Karl wystrzelonego w kierunku budynku Prudential w czasie Powstania Warszawskiego.