Jak dobre dokumentowanie geotechniczne wpływa na jakość opracowań w Geotest

09.01.2025
Jak dobre dokumentowanie geotechniczne wpływa na jakość opracowań w Geotest

Nasze doświadczenie oraz pozytywne opinie klientów potwierdzają, że wprowadzone zmiany w dokumentowaniu badań geotechnicznych, geologicznych oraz środowiskowych poprawiły przejrzystość i jakość współpracy z inwestorami. Dzięki temu inwestorzy mogą podejmować świadome decyzje, minimalizując ryzyko podczas realizacji projektu.

W roku 2020 z myślą o wygodzie klientów zmieniliśmy schemat naszych opracowań. Po stronie tytułowej dokumentacje zawierają kolejne rozdziały, z których szczególnie istotne są pierwsze trzy. 

  1. Pierwszy z nich to podsumowanie wykonanych prac. W kilku punktach przedstawiamy najważniejsze wnioski wynikające z przeprowadzonych badań. W tej części można się dowiedzieć o warunkach gruntowych i wodnych na terenie planowanej inwestycji. Znajdujemy informacje jakie grunty będą występować w poziomie posadowienia, czy woda gruntowa będzie przeszkodą w realizacji inwestycji. Określona zostaje kategoria geotechniczna i rodzaj warunków gruntowych.
  2. Drugi niezwykle ważny rozdział wskazuje ryzyka jakie wynikają z rozpoznanej budowy podłoża gruntowego. Ryzykiem jest wysoki poziom wody gruntowej, obecność gruntów o niskiej nośności, występowanie kamieni i głazów narzutowych, czy też duże i trudna do przewidzenia zmienność warunków gruntowo-wodnych.
  3. W kolejnym rozdziale nazwanym rekomendacje wskazane są zalecane rozwiązania i prace do wykonania na kolejnych etapach projektowania i prowadzenia budowy.

W rekomendacjach m. in. zalecamy przeprowadzenie niezbędnych prac dodatkowych, które umożliwią właściwą ocenę podłoża gruntowego. Choć zazwyczaj wcześniej, jeszcze w czasie trwania prac terenowych informujemy inwestorów o konieczności przeprowadzenia takich prac.

W naszej firmie posługujemy się w terenie tabletami, na których zapisywane są dane wynikające z prowadzonych badań. Na bieżąco wyniki są przesyłane do biura i prowadzący temat geolog może się z nimi zapoznać. Umożliwia to bezpośrednie natychmiastowe działanie.

W jakich sytuacjach zalecane są prace dodatkowe?

  • w części wykonanych otworów w poziomie posadowienia i poniżej zalegają zagęszczone piaski, a gdzie indziej plastyczne gliny. Posadowienie fundamentów na tak zróżnicowanym podłożu może powodować nierównomierne osiadanie fundamentów, które doprowadzi do spękań ścian konstrukcji. Istotne jest poznanie dokładnego przebiegu warstw. Umożliwi to wykonanie dodatkowych wierceń lub sondowań. Gdy poznamy rzeczywistą budowę geologiczną można będzie odpowiednio zaprojektować fundamenty i zapobiec uszkodzeniom budynku.
  • w terenie przeprowadzone zostały sondowania statyczne CPT/CPTu, które wykazały, że piaski są nierównomiernie zagęszczone. Obok gruntów o dobrym zagęszczeniu zalegają piaski luźne. Wykonane sondowania nie pozwalają wyznaczyć stref występowania słabszych gruntów. Nie jest wiadomo czy możliwe będzie posadowienie bezpośrednie, czy też konieczne będzie wykonanie pali. Dodatkowe sondowania umożliwią podjęcie właściwej decyzji.
  • woda gruntowa występuje w pobliżu poziomu posadowienia, ale możliwe jest jej podnoszenie się. Jest to niezwykle ważne dla przebiegu prac budowlanych. Przy wyższym poziomie wody gruntowej trzeba będzie uzyskać stosowne pozwolenia na wykonanie odwodnienia i odpowiednio przygotować budowę. Niezwłocznie informujemy inwestora i proponujemy wykonanie piezometrów, które umożliwiają monitoring wody gruntowej na długo przed rozpoczęciem się budowy.
  • woda gruntowa występuje powyżej poziomu terenu, ale w podłożu prawdopodobnie występuje warstwa gruntów spoistych umożliwiająca odcięcie dopływu wody gruntowej do wykopu fundamentowego. Takie rozwiązanie przynosi znaczne oszczędności i umożliwia wykonanie podziemnych kondygnacji bez prowadzenia stałego odwodnienia wykopu. W celu potwierdzenia ciągłości tej warstwy konieczne jest wykonanie dodatkowych wierceń.
  • na działce zalegają grunty nasypowe o znacznej miąższości, miejscowo schodzące poniżej poziomu posadowienia fundamentów. Konieczna będzie wymiana gruntu lub jego wzmocnienie. Taka sytuacja często występuje w Warszawie, gdzie w wyniku działań wojennych powstały liczne miejsca zalegania gruntów nasypowych. Dla określenia obszaru ich zalegania należy wykonać badania szczegółowe i zwiększyć ilość wykonanych otworów badawczych.
  • na części terenu przewidzianego pod inwestycję znajduje się budynek, który zostanie rozebrany. Budynek uniemożliwia przeprowadzenie badań na całej działce. Możliwe jest wykonanie tylko kilku punktów badawczych. Rozpoznanie podłoża jest częściowe. W przygotowanej opinii geotechnicznej informujemy o obowiązku wykonania badań szczegółowych po rozebraniu budynku jednocześnie wskazując, że przygotowana opinia nie może być podstawą do opracowania projektu konstrukcji.

W rozdziale rekomendacje znajdują się także inne zalecenia związane z planowaną inwestycją. Przypominamy o konieczności odbioru gruntu w dnie wykopu, wskazujemy, jak zabezpieczyć ściany wykopu i jego dno, informujemy jakie inne opracowania geotechniczne potrzebne są dla danego projektu.

Zebrane doświadczenia i opinie naszych klientów świadczą o pozytywnej ocenie nowego sposobu dokumentowania badań.

Ważne: Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółwe informacje w Polityce prywatności.