Book a free consultation
Anna Urbanek-Szopa Operations Director +48 570 562 242
Check out what we have been up to and what we have participated in.
Dużym sukcesem należy nazwać ostatnie nasze działania mające na celu zaprojektowanie procesu remediacji na jednej z dużych działek zlokalizowanej na terenie aglomeracji śląskiej. Wielomiesięczny proces ustaleń, konsultacji i specjalistycznych badań doprowadził do zakończenia postepowania administracyjnego, w efekcie którego władający terenem otrzymał decyzję zwalniającą z przeprowadzenia remediacji.
Brak działek oraz koniunktura na rynku budownictwa w największych miastach w kraju powoduje konieczność wykorzystywania w tym celu coraz trudniejszych nieruchomości. Działki pod którymi przebiegają tunele lub te zlokalizowane w ich bezpośrednim sąsiedztwie również można zabudować.
Budownictwo tunelowe w Polsce rozwija się dynamicznie, Specjaliści z Geotest brali udział w budowie lub projektowaniu zdecydowanej większości tuneli, które powstały w kraju w ostatnich 30 latach. W ostatnich miesiącach wykonaliśmy zawansowane badania terenowe zarówno wiercenia, sondowania CPTU oraz badania presjometryczne PMT, jak również badania laboratoryjne w komorach trójosiowego ściskania dla wyznaczenia parametrów geotechnicznych do modelu Hardening Soil.
W ostatnich miesiącach na skutek intensywnych opadów doszło do uruchomienia licznych procesów osuwiskowych, również w okolicy Warszawy.
Planując inwestycję w dużą działkę, kluczowe jest dokładne zrozumienie jej stanu i potencjalnych ograniczeń. W Geotest realizujemy to za pomocą dwóch głównych usług:
Czym są badania geologiczne i komu są potrzebne?
Podczas II kongresu projektantów i inżynierów odbyła się debata dotycząca przyszłości badań podłoża gruntowego w Polsce. Dyskutowano o przepisach, bezpieczeństwie, kosztach i jakość dokumentacji. Uznano, że niezbędne jest wprowadzenie nadzoru zewnętrznego w badaniach geologicznych, co ma już miejsce na największych i najtrudniejszych projektach jak CPK, elektrownia jądrowa, metro czy w budownictwie na morzu.
1 marca 2024 roku w Łodzi odbyło się Zgromadzenie Ogólne Członków Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Badań Podłoża Gruntowego (PZWBPG). Członkowie Zrzeszenia dokonali wyboru nowego Zarządu na trzyletnią kadencję (2024-2027), Prezesem Zarządu został Michał Grela.
Po kilku miesiącach wytężonych prac opracowaliśmy opinię geotechniczną na potrzeby przebudowy nabrzeża portowego. Historia obiektu sięga czasów przedwojennych kiedy wybudowano trzy baseny portowe. Obecnie trwają prace projektowe mające na celu rewitalizację portu i jego przekształcenie w nową dzielnicę mieszkaniowo-usługowo-biurową.
Rozpoczęliśmy prace badawcze nad nowym projektem budynku wysokościowego, który ma powstać w centrum Warszawy. Jest to trzydziesta inwestycja, dla której Geotest Sp. z o.o. przeprowadzi kompleksowe badania terenowe, laboratoryjne oraz opracuje szczegółowe dokumentacje z zakresu geologii, geotechniki i ochrony środowiska. Każdy z tych trzydziestu budynków osiąga wysokość ponad 100 metrów i jest znaczącym wkładem w urbanistykę miasta.
Po 33 latach działalności, zrealizowaliśmy projekt numer 10 000. Wnikliwa analiza statystyk pokazuje, że w tym okresie opracowaliśmy niemal 1100 dokumentacji geologiczno-inżynierskich. Ponad 1200 dokumentacji dotyczących zanieczyszczenia gruntu i wody gruntowej, remediacji oraz ocen środowiskowych.
Każdy zrealizowany projekt zwiększa nasze repozytorium wiedzy o gruntach w Polsce i zagranicą, pozwala to nam ciągle ulepszać jakość realizowanych analiz.
Dziękujemy naszym klientom i partnerom biznesowym za zaufanie!
Geotest opracował i zatwierdził projekt robót geologicznych dla terminala Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Dla inwestycji wykonanych zostanie szereg badań i analiz w standardzie i skali niespotykanej w Polsce. CPK to jedna z największych inwestycji budowlanych w naszej części Europy. Terminal lotniska będzie zbudowany na działce o powierzchni kilkuset hektarów. Generalnym projektantem architektury jest konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold Limited.
W Katowicach, na nieruchomości przesyłowej, Geotest opracował i zatwierdził projekt planu remediacji, który stanowił wyzwanie, ale także szansę na przekształcenie skażonego terenu w bezpieczne i przyjazne środowisku miejsce. To projekt, który wykazuje nasze zaangażowanie w ochronę środowiska i oszczędność budżetu naszych klientów.
Badania i analizy: klucz do sukcesu
Wychodząc naprzeciw naszym Klientom, oraz dla wszystkich zainteresowanych, uruchamiamy bezpłatne webinary, na których będziemy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem. Naszym celem jest doradzać klientom w procesie inwestycyjnym - ten sam cel przyświeca naszym webinarom.
29 marca 2023 w warszawskim Centrum Nauki „Kopernik” odbył się pierwszy Kongres Projektantów i Inżynierów, który zgromadził blisko 300 uczestników.
Na program kongresu złożyły się cztery debaty panelowe, w których uczestniczyli m.in. przedstawiciele świata nauki i eksperci z różnych specjalności działający przy obsłudze procesów inwestycyjnych.
Jeden z paneli poświęcono nowoczesnym narzędziom i innowacyjnym rozwiązaniom, a dyskusja skupiona była wokół wdrażania metodologii BIM w projektowaniu.
W Geotest rozpoczynamy coroczny, wakacyjny nabór najlepszych studentów na praktyki w naszej firmie. Jesteś studentem geologii lub pokrewnych kierunków? Zapraszamy!
Zdobędziesz cenne doświadczenie m.in. w działach:
Po ponad pół roku prowadzenia badań terenowych oraz laboratoryjnych uzyskaliśmy wszystkie decyzje administracyjne zatwierdzające dokumentacje geologiczno-inżynierskie oraz dokumentacje hydrogeologiczne dla nowych stacji, tuneli szlakowych oraz stacji techniczno-postojowej III linii metra w Warszawie.
To był bardzo intensywny okres. Ze względu na charakter oraz rolę inwestycji wszystkie prace były prowadzone w ścisłym reżimie czasowym. Wymagały też zaangażowania dużej ilości sprzętu oraz najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach.
Zdrowych, spokojnych i pełnych nadziei Świąt Wielkiej Nocy 2023 życzy cały zespół Geotest.
Już kolejny raz Geotest aktywnie uczestniczył w XXI seminarium „Wzmocnienie podłoża i fundamentowanie 2023” organizowanym przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów i Polskie Zrzeszenie Wykonawców Fundamentów Specjalnych.
W roku 2020 na chwilę przed epidemią dr inż. Krzysztof Traczyński przedstawił referat pt. „Błędy i braki w dokumentacjach geotechnicznych”. Tym razem autor zaprosił uczestników seminarium na prezentację materiału dotyczącego budowy metra w Warszawie.
Szczególnym czasem, w którym wypieka się pierniki jest Boże Narodzenie. Ciasto zaś, by było smaczne, musi dojrzeć. Dlatego dawniej pierniki zaczynano przygotowywać już w okresie katarzynek i andrzejek, na początku adwentu. Przez cały okres przedświąteczny ciastka dojrzewały, miękły oraz nabierały aromatu.
Praca geologa może się kojarzyć z trudnymi pracami terenowymi i mozolną pracą nad dokumentacją. A przecież geologia to także fascynująca dziedzina naukowa i praktyczna, w której można się realizować zawodowo i brać udział w wielu ciekawych projektach. O tym właśnie chcieliśmy przekonać studentów podczas dwóch ostatnich wizyt na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Anna Urbanek-Szopa Operations Director +48 570 562 242