Dokumentacja geologiczno-inżynierska
Podstawa prawna i cel opracowania dokumentacji geologiczno inżynierskich
Analizując zapisy prawa budowlanego i prawa geologicznego zauważysz, że nie są one spójne, co stwarza problem we właściwej interpretacji przepisów oraz postawieniu granicy między dokumentacją geologiczno-inżynierską a dokumentacją badań podłoża gruntowego. W praktyce obie te dokumentacje zawierają podobne elementy, jednak w przypadku występowania skomplikowanych warunków gruntowych wykrytych podczas badania gruntu (trzecia kategoria geotechniczna i druga w złożonych warunkach gruntowych) konieczna jest oddzielna dokumentacja geologiczno-inżynierska zgodnie z obowiązującym Prawem Geologicznym i Górniczym oraz dokumentację badań podłoża gruntowego (geotechniczne warunki posadowienia) zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gosdpodarki Morskiej z 25 kwietnia 2012 oraz Eurokodem 7.
Ponadto, dokumentacja geologiczno-inżynierska powinna zawierać prognozę wpływu projektowanych obiektów na środowisko oraz opis procesów geodynamicznych, jeśli takie występują. Dodatkową różnicą jest też konieczność urzędowego zatwierdzania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.

Korzyści opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej
Zamawiając dokumentację geologiczno-inżynierską spełnisz wymogi prawa oraz otrzymasz kompleksową pomoc i liczne informacje pozwalające Ci dostosować projekt do warunków gruntowych i zapobiec ewentualnym problemom, które generują wysokie koszty i opóźnienia prac. Zawartość sprawozdania z badań znajdziesz w treści poniżej.
Pamiętaj: posiadanie urzędowo zatwierdzonej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej jest prawnie wymagane.
Zatwierdzanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej
Opinie geotechniczne oraz dokumentacje badań podłoża gruntowego nie wymagają zatwierdzenia, a czas ich wykonania zależy od wielkości zadania i operatywności przedsiębiorstwa, które wykonuje dokumentację, natomiast dokumentacje geologiczno-inżynierskie podlegają innym przepisom i czas ich wykonania uzależniony jest także od sprawności działania urzędów.
Dokumentacje geologiczno-inżynierskie wykonuje się w oparciu o przygotowany i przedstawiony do zatwierdzenia “Projekt robót geologicznych”, który jest dokumentem zawierającym dane dotyczące projektowanej budowli, jej wielkość, rodzaj, sposób i głębokość posadowienia. Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy danych projektowych i archiwalnych, opracowuje się szczegółowy projekt robót geologicznych, który zawiera zakres prac terenowych i laboratoryjnych.
Projekt robót geologicznych składa się do zatwierdzenia w stosownym dla danego obszaru urzędzie (w Warszawie jest to Biuro Ochrony Środowiska Miasta Stołecznego Warszawy mieszczące się przy pl. Sokratesa Starynkiewicza 7/9). Z BOŚ-u projekt wędruje do starostwa (w Warszawie: Starostwo Powiatu Warszawskiego Wschodniego lub Zachodniego). Zdarza się, że starostwo wymaga dokonania zmian w projekcie, takich jak zmiana liczby i głębokości otworów, zaprojektowanych przez konstruktora i geologa przygotowującego dokumentację geologiczno-inżynierską.
Zazwyczaj od dnia złożenia projektu w kancelarii do dnia jego zatwierdzenia upływa czas do 30 dni. W przypadkach szczególnych (np. projekt obiektu położonego przy skarpie) czas zatwierdzania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej może się przedłużyć do 60 dni.
Po otrzymaniu decyzji, zatwierdzającej projekt badań w starostwie, należy złożyć informację o zamiarze przystąpienia do prac terenowych. Prace terenowe można rozpocząć po 14 dniach od daty złożenia informacji.
Po przeprowadzeniu wszystkich zaprojektowanych badań gruntu, prac terenowych i laboratoryjnych opracowuje się dokumentację i składa do zatwierdzenia. Zwykle dokumentacja geologiczno-inżynierska czeka na zatwierdzenie do trzech tygodni, a po kolejnych dwóch tygodniach decyzja jest prawomocna. W praktyce, od momentu złożenia projektu prac geologicznych do dnia otrzymania zatwierdzonej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej upływają trzy miesiące. W przypadkach skomplikowanych obiektów, takich jak budowle w pobliżu skarpy, okres ten może ulec wydłużeniu.
Projektanci budynków muszą odpowiednio wcześnie przygotować taką dokumentację. Ponieważ dla otrzymania pozwolenia na budowę konieczne jest przedstawienie zatwierdzonej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej - dla trzeciej kategorii geotechnicznej i drugiej w złożonych warunkach gruntowych.
Dlaczego Geotest?
Wykonujemy badania geotechniczne już od 1990 roku. W tym czasie zebraliśmy unikalną wiedzę i doświadczenie, a przede wszystkim stworzyliśmy zgrany zespół profesjonalistów. Nasza praca odbywa się pod kierownictwem Krzysztofa Traczyńskiego, specjalisty z 30 letnim doświadczeniem w branży geotechnicznej. Wykonywaliśmy badania gruntu dla największych firm budowlanych i setek klientów indywidualnych (lista naszych klientów », galeria naszych realizacji »). Wiemy czego oczekujesz i wiemy jak to zrobić.
Sprawozdanie z badań, czyli co zawiera dokumentacja geologiczno-inżynierska
Część tekstowa
Dokumentacja geologiczno-inżynierska złożona jest z części opisowej oraz graficznej. W części tekstowej opisane jest położenie terenu objętego badaniami gruntu, jego morfologia i ogólna charakterystyka oraz budowa geologiczna regionu z wyszczególnieniem warunków gruntowych i wodnych na przedmiotowej działce. Dokumentacja geologiczno-inżynierska zwiera również szczegółowe wnioski i zalecenia oraz wytyczne dotyczące sposobu fundamentowania, odwodnienia itp., wartości parametrów geotechnicznych dla wszystkich warstw gruntu występujących w podłożu.

Część graficzna
- mapę lokalizacyjną terenu,
- mapę dokumentacyjną,
- mapę warunków geologiczno-inżynierskich
- mapę warunków hydrogeologicznych
- mapę miąższości gruntów słabonośnych i inne
- przekroje geologiczno-inżynierskie,
- objaśnienia symboli i znaków użytych na przekrojach,
- karty sondowań,
- tabelę z parametrami geotechnicznymi,
- zestawienia wyników badań laboratoryjnych gruntów i wody (o ile były wykonywane)
Zobacz jak wygląda przykładowa dokumentacja geologiczno-inżynierska.
Badania terenowe i laboratoryjne gruntu
Dokumentację geologiczno-inżynierską przygotowuje się na podstawie zespołu czynności badawczych, wykonywanych w celu określenia rodzaju, właściwości, cech wytrzymałościowych i odkształcalności gruntów oraz ich zmienności. Badania gruntu określają również poziom wody gruntowej oraz stateczność wykopów lub nasypów. W zależności od budowy geologicznej i rodzaju inwestycji budowlanej, dla sporządzenia właściwej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, która pozwoli zoptymalizować sposób posadowienia fundamentów oraz zapewnić bezpieczeństwo funkcjonowania obiektu, wykonuje się poniższe prace:
- badanie gruntu poprzez wiercenia badawcze,
- sondowanie statyczne CPT,
- sondowanie statyczne CPTU,
- sondowanie dynamiczne SLVT, DPL lub DPSH
- pomiary głębokości poziomu wód gruntowych,
- w przypadku występowania wody gruntowej w poziomie posadowienia - określenie agresywności wody w stosunku do betonu,
- pobór prób do badań laboratoryjnych,
- określenie parametrów geotechnicznych gruntów na podstawie badań makroskopowych, laboratoryjnych oraz sondowania,
- przygotowanie dokumentacji

Dzięki nam:
- Spełnisz wymogi prawne,
- Dostosujesz projekt do warunków gruntowych,
- Zapobiegniesz potencjalnym problemom lub dowiesz się jak rozwiązać już powstałe,
- Otrzymasz pomoc doświadczonych specjalistów.
Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów!
Praca w branży geotechnicznej to nasza pasja, a dbałość o naszych klientów to dla nas jeden z najistotniejszych punktów współpracy. Jeżeli potrzebujesz pomocy naszych specjalistów - zamów badania już dziś. Gwarantujemy Ci pełną satysfakcję i usługi na najwyższym poziomie.
Jak zamówić dokumentację geologiczno-inżynierską
Aby zamówić badania skontaktuj się z nami telefonicznie lub e-mailowo.
Do rozpoczęcia prac terenowych wymagane jest pełnomocnictwo wg załączonego wzoru.