W tym roku rozpocznie się budowa budynków Towarowa Towers przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie, wysokich na 31 kondygnacji. Jest to inwestycja Asbud Group. Po budynku Skyliner to kolejne wysokościowce w tym rejonie, dla których badania geotechniczne wykonywał Geotest.
W ostatnim czasie wykonaliśmy badania zanieczyszczenia gruntu i wody gruntowej na działce o powierzchni około 63 ha zlokalizowanej w Warszawie. To największy obszar badany jednorazowo przez Geotest. Poprzednie podobne badania przeprowadzaliśmy na obszarze 50 ha, który znajdował się poza granicami Warszawy.
Przy skrzyżowaniu ulic Domaniewskiej i Puławskiej rozpoczęła się budowa biurowca P180 firmy Skanska – o 15 kondygnacjach naziemnych i 3 poziomach podziemnych. Projekt powstał w pracowni PRC Architekci. Biurowiec będzie ubiegał się o certyfikat WELL, który potwierdza najwyższą jakość budynku i jego pozytywny wpływ na zdrowie oraz komfort pracowników. Jak można przeczytać na stronie inwestora, autorzy projektu położyli duży nacisk na udogodnienia dla rowerzystów. W budynku powstanie rowerownia z dostępem zlokalizowanym tuż obok wejścia głównego, a także szatnia z prysznicem.
Trwa drążenie tuneli szlakowych na budowie II linii metra w Warszawie, na której Geotest sprawuje nadzór geotechniczny. Na praskim odcinku do wykonania jest 5787 m tuneli. Jako pierwsza z szybu startowego przy stacji C21 Bródno wystartowała tarcza Maria, której zadaniem jest wydrążenie tunelu północnego. 15 czerwca rozpoczęła prace tarcza Anna wykonująca tunel południowy. 17 lipca Anna dotarła do stacji Kondratowicza. We wrześniu 2020 Maria wykonała 2239 metrów z zaplanowanych 2908, a Anna 921 z 2878 metrów.
W pobliżu stacji metra Rondo Daszyńskiego swój kolejny projekt o nazwie LIXA realizuje znany developer, firma Yareal. Budynki powstają w miejscu działającego centrum bankowego BNP Paribas, u zbiegu ulicy Karolkowej i Kasprzaka. Rozebrane zostały już dwa stare biurowce. Na narożniku przy ulicy Karolkowej zakończony został pierwszy etap inwestycji. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia HRA Architekci. Projekt konstrukcji BWL – Projekt. Trwa realizacja kolejnego etapu, budynku C zamykającego kwartał zabudowy od zachodu.
Na potrzeby budowy zadaszenia Amfiteatru w Łazienkach Królewskich wykonaliśmy wstępne rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych. Część prac wykonaliśmy z wyspy, gdzie dostarczenie sprzętu wiertniczego wymagało złożonej logistyki.
W październiku zainstalowaliśmy dwa repery głębinowe na terenie elektrowni Rybnik. Należąca do PGE elektrownia węglowa posiada moc 1800 MW. Repery o głębokości kilkunastu metrów zainstalowano w osłonie rur o średnicy 120 mm. Tego typu prace są aktualnie wykonywane rzadko. Po raz pierwszy w Polsce wykonano je na budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w latach pięćdziesiątych XX wieku.
Firmom geotechnicznym i budowlanym zdarza się wykazać niewiedzą, w wyniku czego powstałe opracowania i dokumenty zawierają różnego rodzaju błędy lub braki. 5 marca 2020 roku Krzysztof Traczyński na Seminarium IBDiM i PZWFS „Wzmacnianie podłoża i fundamentowanie 2020” wygłosił referat o ciekawych przykładach tego rodzaju zaniedbań. Treść referatu zamieściliśmy w Poradniku dla budujących.Zapraszamy do lektury!