Opracowania fotogrametryczne
Opracowania fotogrametryczne
Opracowania fotogrametryczne wykonywane są za pomocą nowoczesnej technologii opartej na nalotach dronem. Ta technologia pozwala precyzyjnie zobrazować aktualne zagospodarowanie terenu. Opracowania fotogrametryczne ułatwiają wykonywanie stosownych obliczeń, aby modelować informacje o budowaniu (BIM) w sposób dostępny dla Klientów.
Pionierska technologia
Jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy naloty fotogrametryczne na potrzeby opracowań geologicznych i geotechnicznych.Wyszkolony zespół z uprawnieniami do latania dronami oraz bogate doświadczenie powodują, że klienci coraz częściej korzystają z oferowanej przez nas realizacji opracowań tego typu. Wykonywaliśmy opracowania fotogrametryczne wielu ważnych inwestycji w Polsce.
Chmura punktów
Po wykonanym nalocie dronem, dane zebrane przez kamerę przetwarzane są przez komputer. Przeprowadzone skomplikowane wielogodzinne obliczenia pozwalają stworzyć chmurę punktów.
Chmura punktów powstaje w układzie 2000.
Na zdjęciu stworzona chmura punktów z całego badanego terenu.
Klasyfikacja i oczyszczanie
Klasyfikacja pozwala usunąć wszystkie zbędne elementy obrazu (np. drzewa) pozostawiając jedynie powierzchnię terenu.
Chmurę punktów zarówno przed jak i po klasyfikacji można zapisać w formatach plików: *.ply, *.las, *.laz, *.zlas, *.koo, *.txt, *.xyz, *.dsv, *.csv, *.pts, *.cl3 oraz *.e57.
Sklasyfikowaną powierzchnię terenu można dodatkowo oczyszczać, np. przycinając do obszaru działki. Oczyszczenie chmury punktów przyspiesza późniejsze obliczenia.
Na zdjęciu widok chmury punktów po klasyfikacji i przycięciu.
Tworzenie modelu terenu
Model terenu stworzony jest na bazie trójkątów o zadanej długości przyprostokątnej. Możliwość ustawiania długości przyprostokątnej pozwala na manewrowanie dokładnością czy rozmiarem modelu w zależności od potrzeb lub możliwości sprzętowych.
Model można zapisać w formatach: *.ply, *.dxf (AutoCAD), *.txt, *.koo, *.xyz, *.stl, *.obj, *.dae, *.tiff oraz *.xml.
Do ponownego wczytania zapisanego wcześniej modelu wymagane jest posiadanie go w formacie *.tiff.
Ortofotomapa
Dzięki zebranym danym można wygenerować różnego rodzaju mapy.
Na podstawie modelu i zdjęć tworzy się ortofotomapę, którą można zapisać w jednym z następujących formatów: *.jpg, *.tiff, *.pdf, *.jpe, *.png oraz *.kmz.
Na ortofotomapie można wyświetlić używane w projekcie rysunki CAD'owskie, linie przekrojów, obszary wyliczenia mas ziemnych itp.
Mapa wysokościowa
Model terenu (bądź chmura punktów) może być przedstawiona jako kolorowa mapa wysokościowa.
Mapa konturowa
Mapę konturową tworzy się na podstawie modelu terenu z dowolną dokładnością. Może być wyświetlona na modelu z podpisami lub bez.
Mapa konturowa może być zapisana w formatach: *.dxf (2D lub 3D) oraz *.pdf.
W wyeksportowanej mapie można w łatwy sposób edytować każdą linię czy podpis. W formacie 3D każda linia ma przypisane odpowiednie współrzędne wysokościowe.
Tworzenie przekrojów
Z modelu można czytać linie przekroju w miejscu wyznaczonym w programie lub według ustalonej linii z *.dxf. Linia może być łamana. Dokładność przekroju można dowolnie dostosować. Istnieje możliwość poza podstawowym przekrojem wygenerowanie prostopadłych przekroi o ustalonej długości i odległości od siebie.
Profile można zapisać w formatach: *.dxf, *.pdf, *.lng oraz *.que.
Na zdjęciu widok terenu wraz z pokazanym pod spodem przekrojem.
Tworzenie filmów
Na podstawie zebranych danych można wytworzyć filmy np. z "przelotu nad działką" wg dowolnie wytyczonej w komputerze trasy. W tym celu wskazuje się m.in. kolejne punkty pomiędzy którymi ma się przemieścić wirtualna kamera, prędkość jej przemieszczania się, kierunek w który zwrócony ma być wirtualny obiektyw.
Przykładowy materiał wideo stworzony w celach demonstracyjnych prezentujemy poniżej.
Ekspertyza
prawie 10000 zrealizowanych projektów
Doświadczenie
ponad 30 lat na rynku
Zespół
ponad 30 konsultantów
Jakość
ponad 4000 badanych prób środowiskowych rocznie
Wymagania dla realizacji lotów
Naloty fotogrametryczne można wykonać w ciągu kilku godzin przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Deszcz i silny wiatr uniemożliwiają przeprowadzenia lotów.
W wydzielonych w przestrzeni powietrznej strefach (do sprawdzenia na https://droneradar.eu/) loty wymagają zgody od PAŻP (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej). W przypadku stref specjalnych (parki narodowe, elektrownie, obiekty wojskowe itp.) wymagana jest dodatkowa zgoda zarządzającego strefą.
Zamów opracowanie fotogrametryczne
Aby zamówić opracowanie, skontaktuj się z nami telefonicznie lub e-mailowo.
Zamów opracowanie