Opracowania fotogrametryczne
Podczasach realizacji usług geotechnicznych wykorzystujemy opracowania fotogrametryczne terenu. Wykonujemy je za pomocą nowoczesnej technologii polegającej na nalotach dronem.
Opracowanie fotogramtryczne może być zamówione jako dodatek do innej realizowanej dla Państwa usługi. Poza szczególnymi przypadkami, nie wykonujemy samych opracowań fotogrametrycznych.
Możliwości
Fotogrametryczne naloty dronem umożliwiają:
- wykonanie zdjęć terenu z wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów
- utworzenie filmu obrazującego badany teren
- przedstawienie modelu terenu z aktualnym jego ukształtowaniem
Stworzony model terenu pozwala:
- opracować mapy wysokościowe – głównie do wizualizacji ukształtowania terenu
- opracować mapy konturowe zbudowane z izohips – inny sposób odzwierciedlenia terenu
- opracować linie przekroju – przy dużej różnorodności powierzchni (hałdy, skarpy, wyrobiska) otrzymujemy jej rzeczywisty obraz
- wykonać obliczenia objętości hałd, wykopów itp.
- stworzyć bilansy mas ziemi
- określić ilości mas ziemi wymaganej remediacji
- opracować ortofotomapy – mapy o dużej dokładności stworzonej z aktualnych zdjęć
Poniżej jeden z produktów nalotów fotogrametrycznych - przykładowy film prezentujący badany teren.
Czas realizacji lotu i ograniczenia
Nalot można wykonać w ciągu kilku godzin przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Deszcz i silny wiatr uniemożliwiają przeprowadzenia lotów.
W wydzielonych w przestrzeni powietrznej strefach (do sprawdzenia na https://droneradar.eu/) loty wymagają zgody od PAŻP (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej). W przypadku stref specjalnych (parki narodowe, elektrownie, obiekty wojskowe itp.) wymagana jest dodatkowa zgoda zarządzającego strefą.
Opracowania fotogrametryczne - realizacja
Chmura punktów
Po wykonanym nalocie dronem, dane zebrane przez kamerę przetwarzane są przez komputer. Przeprowadzone skomplikowane wielogodzinne obliczenia pozwalają stworzyć chmurę punktów.
Chmura punktów powstaje w układzie 2000.

Klasyfikacja i oczyszczanie
Klasyfikacja pozwala usunąć wszystkie zbędne elementy obrazu pozostawiając jedynie powierzchnię terenu.
Chmurę punktów zarówno przed jak i po klasyfikacji można zapisać w formatach plików: *.ply, *.las, *.laz, *.zlas, *.koo, *.txt, *.xyz, *.dsv, *.csv, *.pts, *.cl3 oraz *.e57.



Sklasyfikowaną powierzchnię terenu można dodatkowo oczyszczać, np. przycinając do obszaru działki. Oczyszczenie chmury punktów przyspiesza późniejsze obliczenia.


Tworzenie modelu terenu
Model terenu stworzony jest na bazie trójkątów o zadanej długości przyprostokątnej. Możliwość ustawiania długości przyprostokątnej pozwala na manewrowanie dokładnością czy rozmiarem modelu w zależności od potrzeb lub możliwości sprzętowych.
Model można zapisać w formatach: *.ply, *.dxf, *.txt, *.koo, *.xyz, *.stl, *.obj, *.dae, *.tiff oraz *.xml.
Do ponownego wczytania zapisanego wcześniej modelu wymagane jest posiadanie go w formacie *.tiff.




Tworzenie map
Dzięki zebranym danym można wygenerować różnego rodzaju mapy.
Ortofotomapa
Na podstawie modelu i zdjęć tworzy się ortofotomapę, którą można zapisać w jednym z następujących formatów: *.jpg, *.tiff, *.pdf, *.jpe, *.png oraz *.kmz.
Na ortofotomapie można wyświetlić używane w projekcie rysunki CAD'owskie, linie przekrojów, obszary wyliczenia mas ziemnych itp.

Mapa wysokościowa
Model terenu (bądź chmura punktów) może być przedstawiona jako kolorowa mapa wysokościowa.

Mapa konturowa
Mapę konturową tworzy się na podstawie modelu terenu z dowolną dokładnością. Może być wyświetlona na modelu z podpisami lub bez.
Mapa konturowa może być zapisana w formatach: *.dxf (2D lub 3D) oraz *.pdf.



W wyeksportowanej mapie można w łatwy sposób edytować każdą linię czy podpis. W formacie 3D każda linia ma przypisane odpowiednie współrzędne wysokościowe.
Tworzenie przekrojów
Z modelu można czytać linie przekroju w miejscu wyznaczonym w programie lub według ustalonej linii z *.dxf. Linia może być łamana. Dokładność przekroju można dowolnie dostosować. Istnieje możliwość poza podstawowym przekrojem wygenerowanie prostopadłych przekroi o ustalonej długości i odległości od siebie.
Profile można zapisać w formatach: *.dxf, *.pdf, *.lng oraz *.que.

Tworzenie filmów
Na podstawie zebranych danych można wytworzyć filmy np. z "przelotu nad działką" wg dowolnie wytyczonej w komputerze trasy. W tym celu wskazuje się m.in. kolejne punkty pomiędzy którymi ma się przemieścić wirtualna kamera, prędkość jej przemieszczania się, kierunek w który zwrócony ma być wirtualny obiektyw.
Przykładowy materiał wideo stworzony w celach demonstracyjnych zaprezentowany był powyżej.